Тестові запитання №№ 151-300 з конституційного права, антикорупційного законодавства, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (продовження)

Це відповіді на запитання, які ВККСУ у подальшому переглянула та частично змінила.

Але у будь-якому випадку мета ознайомлення з запитання та відповідями це отримати розуміння які питання можуть бути поставлені та які положення законодавства та як регулюють зазначені правовідносини.Тому вважаю, що питання будуть корисними для усіх хто готується до кваліфікаційного оцінювання. (початок за цим посиланням)


Відповіді надані та розміщуються з дозволу Володимира Нікітіна.


151.         Який орган державної влади затверджує перелік посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків?
Стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризикомперелік яких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто – ч. 1 ст. 56 ЗУ «Про запобігання корупції»

152.         Який суб’єкт уповноважений розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією?
Судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про
 адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-4 - 172-20 КУпАП – ст. 221 КУпАП

153.         Ким проводиться спеціальна перевірка щодо наявності у суб'єктів, на яких поширюється дія Закону "Про запобігання корупції", корпоративних прав?
Спеціальна перевірка проводиться Міністерством юстиції України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку - щодо наявності в особи корпоративних прав – п. 2 ч. 4 ст. 57 ЗУ «Про запобігання корупції»

154.          Яка із зазначених дій службової особи НЕ буде містити конфлікту інтересів?
Визначення реального та потенційного конфлікту інтересів міститься в ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції»

155.         У якому випадку може бути розголошена інформація про викривача, який надає допомогу у запобіганні та протидії корупції?
Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою, крім випадків, встановлених законом – абз. 2 ч. 3 ст. 53 ЗУ «Про запобігання корупції»

156.         Законопроект про внесення змін до розділів I, III і XIII Конституції України затверджується…
Законопроект про внесення змін до розділу I "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України" подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумомякий призначається Президентом України – ч. 1 ст. 156 Конституції України

157.         Яку інформацію слід вказувати про юридичну особу, що не зареєстрована в Україні, у щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування?
Якщо в декларації вказується інформація про юридичну особу і така особа не зареєстрована в Україні, про таку юридичну особу зазначається така інформація: найменування (українською та англійською мовами); місцезнаходження головного офіса (повна адреса українською та англійською мовами); реєстраційний номер (ідентифікаційний код) з торгового, банківського, судового реєстру чи будь-якого іншого офіційного документа, який підтверджує реєстрацію в країні, де знаходиться головний офіс юридичної особи – абз. 2 п. 5 «Форми декларації осіб, уповноважених…», затверджена Рішенням НАЗК № 3 від 10.06.16

158.          Як визначив Конституційний Суд України юридичну природу Конституції України?
Конституція України як Основний Закон держави за своєю юридичною природою є
актом установчої влади, що належить народуабз. 2 п. 2 мотивувальної частини Рішення
КСУ № 4-зп від 03.10.1997 р.

159.         Який суб'єкт може достроково припинити повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим?
До повноважень Верховної Ради України належитьдострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим за наявності висновку Конституційного Суду України про порушення нею Конституції України або законів України; призначення позачергових виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим – п. 28 ч. 1 ст. 85 Конституції України

160.         Коли депутатський запит до Президента України вважається таким, що направлений?
Верховна Рада України приймає рішення про направлення депутатського запиту відповідному органу або посадовій особі, до яких його звернуто, однією п'ятою від її конституційного складу.
Рішення про направлення запиту до Президента України на вимогу народного депутата, групи народних депутатів чи комітету Верховної Ради України має бути попередньо підтримане не менш як однією третиною від конституційного складу Верховної Ради України – ч. 4 ст. 15 ЗУ «Про статус народного депутата України»

161.          До чиєї компетенції відноситься питання управління районами в містах?
Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад – ч. 5 ст. 140 Конституції України

162.         Які відомості НЕ відносяться до інформації про особисте та сімейне життя особи в контексті статті 32 Конституції України, збирання й використання якої заборонено?
інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов’язані з особою та членами її сім’ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень – Рішення КСУ № 2-рп/2012 від 20.01.2012

163.         В якому випадку повноваження депутата місцевої ради можуть припинитися достроково без рішення відповідної ради?
Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених
 підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:
 1) його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку;
 3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі
України;
 4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України
і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень;
 5) обрання його депутатом іншої місцевої ради;
 6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
 7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до
позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до
відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного
з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права
 займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або
місцевого самоврядування;
8) його смерті – ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».

164.         Яке із нижче перерахованих повноважень НЕ може здійснювати Голова Верховної Ради України в період виконання ним обов'язків Президента України?
Голова Верховної Ради України в період виконання ним обов’язків Президента України не може здійснювати повноваження, передбачені пунктами 2, 6-8, 10-13, 22, 24, 25, 27, 28 статті 106 Конституції України – ст. 112 Конституції України

165.         Яке конституційне право людини може бути тимчасово обмежено з метою врятування життя людей та їх майна у невідкладних випадках?
Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (право на недоторканість житла).
У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку – ст. 30 Конституції України

166.         З якого моменту згідно Конституції України набирають чинності закони України, в яких немає окремої вказівки на порядок набуття ними чинності?
Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування – ч. 5 ст. 94 Конституції України

167.         Який із перерахованих елементів НЕ входить до структури конституційного статусу особи?
Структуру конституційного статусу особи в Україні утворюють такі елементи: 1) громадянство; 2) правосуб’єктність, яка включає в себе правоздатність і дієздатність; 3) основні права і свободи; 4) конституційні обов’язки; 4) правові принципи; 5) гарантії правового статусу людини і громадянина – визначення з підручника по Конституційному праву

168.         За чиєю пропозицією Верховна Рада України може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів?
Верховна Рада України за пропозицією Президента України або не менш як однієї третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України та прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України більшістю від конституційного складу Верховної Ради України – ч. 1 ст. 87 Конституції України

169.          Який орган НЕ входить до системи місцевого самоврядування?
1. Система місцевого самоврядування включає:
- територіальну громаду;
- сільську, селищну, міську раду;
- сільського, селищного, міського голову;
- виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
- старосту;
- районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
- органи самоорганізації населення.
2. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету – ст. 5 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

170.          Що НЕ є підставою для звільнення судді Конституційного Суду України?
Підставами для звільнення судді Конституційного Суду України з посади є:
1) неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
2) порушення ним вимог щодо несумісності;
3) вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Суду або виявило його невідповідність займаній посаді;
4) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням – ст. 1491 Конституції України.

171.          Який ценз НЕ є обов'язковим для зайняття посади судді?
На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою – ч. 1 ст. 69 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».

172.          Вкажіть, що НЕ відноситься до форм звернення до Конституційного Суду України?
Формами звернення до Конституційного Суду України є конституційне подання та конституційне звернення – ст. 38 ЗУ «Про Конституційний Суд України»
Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано – ст. 1511 Конституції України

173.          Яке повноваження здійснює Конституційний Суд України?
 Повноваження Конституційного Суду України
Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо:
1) конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
2) відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;
3) додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту в межах, визначених статтями 111 та 151 Конституції України;
4) офіційного тлумачення Конституції та законів України;
5) відповідності проекту закону про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України;
6) порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції України або законів України – ст. 13 ЗУ «Про Конституційний Суд України»

174.          Вкажіть форму безпосередньої участі народу у здійсненні правосуддя…
Народ бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних – ч. 3 ст. 5 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

175.         Що мається на увазі під гарантованим державою правом та реальною здатністю територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України?
Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України – ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

176.         В якому з наведених варіантів правильно розташовані за юридичною силою (від нижчої до вищої) нормативно-правові акти?
Тут треба бачити варіанти

177.          Що з вказаного НЕ відноситься до повноважень Президента України?
Повноваження Президента України визначено ст106 Конституції України

178.          Який суб'єкт формує склад місцевих державних адміністрацій?
Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій – ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»

179.         Що з вказаного НЕ є підставою дострокового припинення повноважень Верховної Ради України?
Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:
1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції;
2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України;
3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися – ч. 2 ст. 90 Конституції України

180.          В яких умовах Конституція України не може бути змінена?
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану – ч. 2 ст. 157 Конституції України

181.         Згідно зі ст. 159 Конституції України законопроект про внесення змін до Конституції України розглядається Верховною Радою України за наявності висновку Конституційного Суду України щодо його відповідності вимогам статей 157 і 158 Конституції. На якому етапі процедури внесення змін до Конституції України має бути надано висновок Конституційного Суду України?
Виходячи із змісту цих положень наявність висновку Конституційного Суду України зумовлена не поданням законопроектів про внесення змін до Конституції України до Верховної Ради України, а їх розглядом. Верховна Рада України не може розглядати ці законопроекти за відсутності висновку Конституційного Суду України. Це дає підстави стверджувати, що висновок має бути надано після внесення законопроекту до Верховної Ради України, але до його розгляду Верховною Радою України. При цьому мається на увазі розгляд цих законопроектів лише на пленарних засіданнях Верховної Ради України (частина друга статті 84 Конституції України).
 Отже, відповідно до положень Конституції України висновок Конституційного Суду України має бути надано до початку розгляду законопроекту про внесення змін до Конституції України на пленарному засіданні Верховної Ради України. Наявність висновку Конституційного Суду України про те, що законопроект відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України, є умовою для його розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України – абз. 4, 5 п. 3 мотивувальної частини Рішення КСУ № 8-рп/98 від 09.06.1998 р.

182.         За якою процедурою, згідно з Конституцією України, призначається Міністр закордонних справ України?
Міністр закордонних справ України призначається Верховною Радою України за поданням Президента України – ч. 4 ст. 114 Конституції України

183.          Назвіть суб’єктів законодавчої ініціативи в Україні.
Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України – ч. 1 ст. 93 Конституції України

184.          Повноваження яких органів публічної влади вичерпно визначені Конституцією України?
Прокуратура – ч. 1 ст. 1311 Конституції України

185.          Хто в Україні здійснює керівництво у сферах національної безпеки і оборони?
Президент України як Голова РНБО – ст. 107 Конституції України

186.         Вкажіть, що, за Конституцією України, НЕ є підставою для звільнення судді Конституційного Суду України з посади?
Підставами для звільнення судді Конституційного Суду України з посади є:
1) неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
2) порушення ним вимог щодо несумісності;
3) вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Суду або виявило його невідповідність займаній посаді;
4) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням – ч. 2 ст. 1491 Конституції України

187.          Кому, згідно з Конституцією України, належить право законодавчої ініціативи Верховній Раді України?
Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України – ч. 1 ст. 93 Конституції України

188.         Що з переліченого НЕ відноситься до повноважень члена Національного агентства з питань запобігання корупції?
Член Національного агентства:
1) готує питання на розгляд Національного агентства, бере участь у його засіданнях та голосуванні без права утримання;
2) забезпечує в межах компетенції виконання рішення Національного агентства;
3) здійснює повноваження та координує роботу структурних підрозділів апарату Національного агентства відповідно до визначеного Національним агентством розподілу функціональних обов’язків;
4) за дорученням Національного агентства представляє Національне агентство у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями, фізичними та юридичними особами в Україні та за кордоном – ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про запобігання корупції»

189.         З якою періодичністю проводяться засідання Національного агентства з питань запобігання корупції?
Основною формою роботи Національного агентства є засідання, що проводяться не рідше одного разу на тиждень – ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про запобігання корупції»

190.         Громадянка іноземної держави, яка уклала шлюб із громадянином України, з яким проживає на території України протягом трьох років і виховує спільну дитину, має намір набути громадянство України. За якою з нижчезазначених підстав громадянка іноземної держави може набути громадянство України?
Така особа може бути прийнята до громадянства України з урахуванням умов, визначених ст.ст. 6, 9 ЗУ «Про громадянство України»

191.         Що із нижче наведеного НЕ є підставою дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради?
Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених
 підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:
 1) його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку;
 3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі
України;
 4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України
і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень;
 5) обрання його депутатом іншої місцевої ради;
 6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
 7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до
позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до
відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного
 з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права
займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або
місцевого самоврядування;
8) його смерті;
2. Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за
рішенням відповідної ради у зв'язку:
 1) з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до
 покарання, не пов'язаного з позбавленням волі;
 2) з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських
повноважень - ч.ч. 1, 2 ст. 5 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».

192.         Державні службовці якої категорії посад належать до службових осіб, які займають відповідальне становище?
Службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б" – ч. 2 Примітки до ст. 368 КК України

193.         Яким актом визначається порядок дострокового припинення повноважень Голови Верховного Суду у зв'язку з висловленням йому недовіри?
Порядок дострокового припинення повноважень Голови Верховного Суду внаслідок висловлення йому недовіри Пленумом Верховного Суду визначається виключно цією статтеюРегламент Пленуму Верховного Суду щодо цього порядку не застосовується – ч. 2 ст. 41 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

194.         В якому випадку Велика Палата Верховного Суду може діяти як суд апеляційної інстанції?
Велика Палата Верховного Суду діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції – ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

195.         Національне агентство з питань запобігання корупції ініціювало проведення власної антикорупційної експертизи проекту Закону України "Про державні закупівлі", внесений на розгляд Верховної Ради України, про що проінформувало Комітет з питань економічної політики Верховної Ради України. Які дії у такому випадку зобов'язаний вчинити Комітет з питань економічної політики?
Національне агентство може проводити за власною ініціативою у встановленому ним порядку антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів, що вносяться на розгляд Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України - абз. 1 ч. 5 ст. 55 ЗУ «Про запобігання корупції»
Національне агентство інформує відповідний комітет Верховної Ради України або Кабінет Міністрів України про проведення антикорупційної експертизи відповідного проекту нормативно-правового акта, що є підставою для зупинення процедури його розгляду або прийняття, але на строк не більше десяти днів – абз. 3 ч. 5 ст. 55 ЗУ «Про запобігання корупції»

196.         Який документ є підставою для заведення оперативно-розшукової справи працівниками Національного антикорупційного бюро згідно статті 17 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України"?
Постанова, що затверджується начальником відповідного підрозділу Національного бюро – п. 1 ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про НАБУ»

197.          На яку із зазначених осіб поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції"?
Суб’єкти, на яких поширюється дія вказаного закону, визначені ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції»

198.         Особа, яка претендує на заняття посади в органі виконавчої влади, подала до відповідного органу документи для проведення спеціальної перевірки щодо неї. Який документ є зайвим в цій ситуації?
2. Для проведення спеціальної перевірки особа, яка претендує на зайняття посади, подає до відповідного органу:
1) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки;
2) автобіографію;
3) копію паспорта громадянина України;
4) копії документів про освіту, вчені звання та наукові ступені;
5) медичну довідку про стан здоров’я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров’я;
6) копію військового квитка або посвідчення особи військовослужбовця (для військовослужбовців або військовозобов’язаних);
7) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
Особа, яка претендує на зайняття посади, також подає до Національного агентства в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування – ч. 1 ст. 57 ЗУ «Про запобігання корупції»

199.         Як відбувається врегулювання конфлікту інтересів особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка входить до складу колегіального органу?
У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.
У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом – ч. 2 ст. 35 ЗУ «Про запобігання корупції»

200.         Що перевіряється у межах проведення повної перевірки декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру?
Повна перевірка декларації полягає у з’ясуванні достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірці на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення і може здійснюватися у період здійснення суб’єктом декларування діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також протягом трьох років після припинення такої діяльності – ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про запобігання корупції»

201.         Що є додатковим заходом фінансового контролю осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування?
1. У разі відкриття суб’єктом декларування або членом його сім’ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента відповідний суб’єкт декларування зобов’язаний у десятиденний строк письмово повідомити про це Національне агентство у встановленому ним порядку, із зазначенням номера рахунка і місцезнаходження банку-нерезидента.
2. У разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства – ч.ч. 1, 2 ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції»

202.         Який з вказаних суб'єктів може ініціювати розгляд Верховною Радою України питання про відповідальність Кабінету Міністрів України?
Верховна Рада України за пропозицією Президента України або не менш як однієї третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України може розглянути питання про відповідальність Кабінету Міністрів України – ч. 1 ст. 87 Конституції України

203.          З якого моменту набуває чинності відставка Президента України?
Відставка Президента України набуває чинності з моменту проголошення ним особисто заяви про відставку на засіданні Верховної Ради України – ст. 109 Конституції України

204.         Кабінетом Міністрів України було прийняте рішення про утворення нового державного агентства. Який орган уповноважений проводити спеціальну перевірку претендентів на посади новоствореного агентства, за умови відсутності в ньому відповідного структурного підрозділу?
Організація проведення спеціальної перевірки у новостворених державних органах покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної служби, до моменту утворення у такому новоствореному органі відповідального за це структурного підрозділу – абз. 5 ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про запобігання корупції»

205.         Під час здійснення перевірки дотримання антикорупційного законодавства посадовими особами Чернівецької обласної державної адміністрації, працівниками Національного агентства з питань запобігання корупції був виявлений факт адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Як уповноважене діяти Національне агентство у такому випадку?
Скласти адміністративний протокол відповідно до ст. 255 КУпАП та п. 121 ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції»

206.         Міською радою впродовж 2-х місяців після подання територіального управління Державної судової адміністрації України не прийнято рішення про затвердження списку присяжних. Окружним судом, у зв'язку із необхідністю забезпечення своєчасного розгляду справ, прийнято рішення про продовження повноважень попередніх присяжних до того часу, поки не буде обрано нових. Чи буде дане рішення правомірним і чому?
Ні, не буде, оскільки: У разі неприйняття місцевою радою (місцевими радами) протягом двох місяців з моменту отримання подання рішення про затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням щодо затвердження списку присяжних до відповідної обласної ради – ч. 3 ст. 64 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

207.         За яких умов Конституція України НЕ може бути змінена?
Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану – ст. 157 Конституції України

208.         Як повинна діяти Вища кваліфікаційна комісія суддів у разі, якщо стало відомо, що інформація в декларації родинних зв'язків кандидата на посаду судді є недійсною?
У разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей, поданих кандидатом на посаду судді у декларації родинних зв’язків, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить перевірку зазначеної декларації та розглядає її на своєму засіданні із запрошенням такого кандидата. Кандидат на посаду судді має право ознайомитися з цією інформацією, надати відповідні пояснення, спростувати та заперечити її – ч. 5 ст. 76 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

209.         На участь у конкурсі на посаду судді Вищого суду з питань інтелектуальної власності подали заяву суддя апеляційного суду, який має стаж роботи на посаді судді 15 років, та викладач, який раніше працював суддею місцевого суду та має стаж роботи на посаді судді 12 років, а також 5 років наукового стажу. Вказані кандидати набрали однакову кількість балів із виконаного під час іспиту, проведеного в межах процедури кваліфікаційного оцінювання та практичного завдання. Кому із вказаних осіб надається перевага при призначенні на посаду судді?
Суддя апеляційного суду, оскільки: У разі однакової позиції за рейтингом, визначеним за результатами кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Вищого суду з питань інтелектуальної власності, перевага надається учаснику, який набрав більшу кількість балів із виконаного під час іспиту, проведеного в межах процедури кваліфікаційного оцінювання, практичного завдання, а за однакової кількості балів - учаснику, який є суддею – ч. 15 ст. 79 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

210.         Міністр оборони України своєчасно письмово поінформував Кабінет Міністрів України про наявність в нього конфлікту інтересів. Врегулювати конфлікт інтересів шляхом усунення Міністра оборони України від участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень, виконанні інших повноважень, не виявилось можливим. Також Міністр оборони України не позбавився приватного інтересу самостійно. Як повинен вчинити Прем'єр-міністр України в такій ситуації?
У разі неможливості врегулювання конфлікту інтересів члена Кабінету Міністрів України у спосіб, передбачений частиною третьою цієї статті, та неусунення ним конфлікту інтересів самостійно Прем’єр-міністр України звертається до Верховної Ради України з поданням про звільнення з посади вказаного члена Кабінету Міністрів України (стосовно Міністра закордонних справ України та Міністра оборони України таке подання вноситься за згодою Президента України) – ч. 4 ст. 451 ЗУ «Про КМУ»

211.         Особа працювала на посаді начальника загального відділу виконавчого апарату обласної ради. Її свекра було обрано на посаду Голови обласної ради, якому вона прямо підпорядкована у зв'язку з виконанням повноважень. Як слід кваліфікувати зазначені обставини в контексті положень статті 27 Закону України "Про запобігання корупції"?
Ст. 27 ЗУ «Про запобігання корупції»
Положення абзаців першого та другого цієї частини не поширюються наблизьких осіб, які прямо підпорядковані один одному у зв’язку з набуттям одним з них статусу виборної особи – п. 2 ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про запобігання корупції»

212.         Начальником відділу з питань комунальної власності виконавчого апарату міської ради призначено особу, яка доводиться рідною сестрою голови міської ради і прямо підпорядкована йому у зв'язку з виконанням повноважень. Як слід кваліфікувати зазначені обставини в контексті положень статті 27 Закону України "Про запобігання корупції"?
У відповідності до ст. 12 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» головою міської ради є міський голова. Ця посада є виборною, тому згідно з п. 2 ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про запобігання корупції» до нього не застосовуються обмеження щодо спільної роботи близьких осіб.

213.         Особа, яка займає посаду начальника управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації, доводиться зятем голові обласної державної адміністрації. Роботу згаданого управління курує перший заступник голови обласної державної адміністрації. Як слід кваліфікувати зазначені обставини в контексті положень статті 27 Закону України "Про запобігання корупції"?
В даному випадку наявні підстави для обмеження спільної роботи близьких осіб, оскільки:
У відповідності до ст. 91 ЗУ «Про державну службу», голови ОДА відносяться до держслужбовців і на них розповсюджується дія ЗУ «Про запобігання корупції».
Вказані особи є близькими в розумінні абз. 3 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції», а підпорядкування зятя тестю є прямим в розумінні абз. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» та, зокрема, ч. 2 ст. 11, п. 3 ч. 1 ст. 39 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»

214.         В ході повної перевірки декларації судді встановлено, що доходи судді НЕ є достатніми для придбання задекларованого майна, вартість якого перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року. На момент подання декларації відомості про придбане майно були відсутні в розпорядженні Національного агентства з питань запобігання корупції. Які дії Національного агентства з питань запобігання корупції є законними в такій ситуації?
У разі встановлення за результатами повної перевірки декларації відображення у декларації недостовірних відомостей Національне агентство письмово повідомляє про це керівника відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права, в якому працює відповідний суб’єкт декларування, та спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції – ч. 2 ст. 50 ЗУ «Про запобігання корупції»
Встановлення невідповідності способу життя є предметом моніторингу способу життя суб’єктів декларування (ст. 51). В такому випадку: Встановлення невідповідності рівня життя суб’єкта декларування задекларованим ним майну і доходам є підставою для здійснення повної перевірки його декларації. У разі встановлення невідповідності рівня життя Національним агентством надається можливість суб’єкту декларування протягом десяти робочих днів надати письмове пояснення за таким фактом – ч. 4 ст. 51 ЗУ «Про запобігання корупції»

215.         Що НЕ уповноважена робити Громадська рада при Національному агентстві з питань запобігання корупції?
Громадська рада при Національному агентстві заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Національного агентства, затверджує щорічні звіти про діяльність Національного агентства, надає висновки за результатами експертизи проектів актів Національного агентства, делегує для участі в засіданнях Національного агентства свого представника з правом дорадчого голосу – ч. 3 ст. 14 ЗУ «Про запобігання корупції»

216.         Під час здійснення перевірки дотримання антикорупційного законодавства у Міністерстві освіти і науки, працівниками Національного агентства з питань запобігання корупції були виявлені факти порушення деякими посадовими особами міністерства вимог етичної поведінки, визначених Законом "Про запобігання корупції". Як уповноважене діяти Національне агентство у такому випадку?
Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має такі права:
вносити приписи про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог та обмежень, передбачених цим Законом;
отримувати від осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, письмові пояснення з приводу обставин, що можуть свідчити про порушення правил етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог та обмежень, передбачених цим Законом, щодо достовірності відомостей, зазначених у деклараціях осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування – п.п. 8, 9 ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції»

217.         В якому з випадків Президент України НЕ має права достроково припинити повноваження Верховної Ради України?
Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або Президента України - ч. 5 ст. 90 Конституції України

218.         Яке з перелічених прав гарантовано в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод?
Розділом 1 Конвенції гарантовано наступні права людини:
Право на життя – ст. 2;
Заборона катування – ст. 3;
Заборона рабства і примусової праці – ст. 4;
Право на свободу і особисту недоторканість – ст. 5;
Право на справедливий суд – ст. 6;
Принцип законності притягнення до відповідальності – ст. 7;
Право на повагу до приватного і сімейного життя – ст. 8;
Право на свободу думки, совісті і релігії – ст. 9;
Право на свободу вираження поглядів – ст. 10;
Право на свободу мирних зібрань та об’єднання – ст. 11;
Право на шлюб – ст. 12;
Право на ефективний засіб юридичного захисту – ст. 13;

219.         Яке з зазначених прав людини може підлягати обмеженням з метою "захисту інтересів територіальної цілісності"?
Право на свободу вираження поглядів – ч. 2 ст. 10 Конвенції

220.         Від яких зобов'язань за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод держава НЕ може відступити під час війни або іншої суспільної небезпеки?
Під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, будь-яка Висока Договірна Сторона може вживати заходів, що відступають від її зобов'язань за цією Конвенцією, виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища, і за умови, що такі заходи не суперечать іншим її зобов'язанням згідно з міжнародним правом.
Наведене вище положення не може бути підставою для відступу від статті 2 (право на життя) – ст. 15 Конвенції

Який орган вирішує спір щодо юрисдикції Європейського Суду з прав людини?
У випадку виникнення спору щодо юрисдикції Суду спір вирішує сам Суд – ч. 2 ст. 32 Конвенції

221.         Яке із висловлювань НЕ відноситься до мінімальних вимог ефективності розслідування за практикою Європейського Суду з прав людини.
Мінімальні стандарти ефективності, встановлені практикою Суду, включають в себе вимоги того, що розслідування має бути незалежним, безстороннім та бути предметом уваги з боку громадськості, і при цьому компетентні органи повинні діяти зі зразковою сумлінністю та оперативністю – п. 65 Рішення ЄСПЛ «Савін проти України»; Рішення ЄСПЛ «Менешева проти Росії» та ін.

222.          Яке розуміння соціально-економічних прав відповідає їх природі?
Економічні права та свободи – це можливості людини і громадянина у сфері виробництва, розподілу, обміну і використання матеріальних благ
До економічних прав відносяться:
право на підприємницьку діяльність;
право на працю;
право на страйк;
право на відпочинок.
Соціальні права і свободи – це можливості людини і громадянина із забезпечення належних соціальних умов життя. Цим і пояснюється їх призначення.
До системи соціальних прав Конституція України відносить:
право на соціальний захист(ст.46);
право на житло(ст.47);
право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї (ст.48);
право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування (ст. 49) – визначення з підручника по конституційному праву

223.         Хто є розпорядником публічної інформації у розумінні Закону "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року?
 Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
2. До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією) – ч.ч. 1, 3 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»

224.         При заповненні декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік суддя Н-ского суду значно занизив вартість придбаного у минулий рік автомобіля, мотивуючи це тим, що за звітний рік автомобіль набув певних технічних пошкоджень і по цій причині значно знецінився. Як вірно відобразити у декларації вартість транспортного засобу у такому випадку?
Вартість майна, майнових прав, активів, інших об’єктів декларування, передбачених частиною першою цієї статті, зазначається у грошовій одиниці України на момент їх набуття у власність або останньої грошової оцінки – абз. 2 ч. 5 ст. 46 ЗУ «Про запобігання корупції»

225.         Посадовець повідомив своє керівництво про призначення на більш високу посаду своєї близької особи, внаслідок чого він тепер перебуває в її безпосередньому підпорядкуванні. В місячний термін обставини підпорядкування не було добровільно усунуто самими особами. Які організаційні заходи в такій ситуації може застосувати керівництво установи?
У разі виникнення обставин, що порушують вимоги частини першої цієї статті, відповідні особи, близькі їм особи вживають заходів щодо усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк.
Якщо в зазначений строк ці обставини добровільно не усунуто, відповідні особи або близькі їм особи в місячний строк з моменту виникнення обставин підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає пряме підпорядкування – ч. 2 ст. 27 ЗУ «Про запобігання корупції»

226.         Яким органом призначаються та звільняються з посад керівники територіальних органів Національного агентства з питань запобігання корупції?
Керівники територіальних органів Національного агентства (у разі їх створення) призначаються та звільняються рішенням Національного агентства – абз. 2 ч. 3 ст. 8 ЗУ «Про запобігання корупції»

227.         Яка із зазначених посадових осіб має право самостійно оцінювати правомірність наданих керівництвом рішень чи доручень та утримуватися від виконання рішень чи доручень керівництва, якщо вони суперечать Закону України "Про запобігання корупції"?
1. Особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, незважаючи на приватні інтереси, утримуються від виконання рішень чи доручень керівництва, якщо вони суперечать закону.
2. Особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, самостійно оцінюють правомірність наданих керівництвом рішень чи доручень та можливу шкоду, що буде завдана у разі виконання таких рішень чи доручень – ч.ч. 1, 2 ст. 44 ЗУ «Про запобігання корупції»

228.         Яка особа може бути членом комісії із зовнішнього контролю діяльності Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів?
Зазначену оцінку проводить комісія із зовнішнього контролю у складі трьох осіб. Президент України, Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України щороку визначають по одному члену комісії з числа осіб, які мають не менш як десятирічний досвід роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, адвокатурі, наукових установах, судах в іноземних державах та/або в міжнародних організаціях, необхідні знання та навички для проведення такої оцінки, а також мають бездоганну ділову репутаціюНе можуть бути членами комісії із зовнішнього контролю особи, зазначені в пунктах 1-37 частини третьої статті 3 цього Закону, та особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України"Про запобігання корупції". Члени комісії зовнішнього контролю діють незалежно та не повинні виконувати будь-яких доручень, вказівок, наданих будь-якою особою – абз. 2 ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів»

229.         Громадянин К., який займає посаду керуючого справами виконавчого апарату обласної ради, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в якій вказав завідомо недостовірні відомості стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, які відрізняються від достовірних на суму 275 мінімальних заробітних плат. До якого виду відповідальності має бути притягнений громадянин К.?
???? приміткою до ст. 3661 КК України визначено, що: Відповідальність за цією статтею за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації стосовно майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб

230.         Щодо яких проектів нормативно-правових актів Національне агентство з питань запобігання корупції України може проводити антикорупційну експертизу за власною ініціативою?
Національне агентство може проводити за власною ініціативою у встановленому ним порядку антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів, що вносяться на розгляд Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України – ч. 5 ст. 55 ЗУ «Про запобігання корупції»

231.         Які дії при порушенні обмеження щодо одержання подарунків (пожертв) тягнуть за собою кримінальну відповідальність?
Безпосередньо за порушення обмеження щодо одержання подарунків (пожертв) кримінальної відповідальності не передбачено. Кримінальна відповідальність може наступати, якщо в діях особи є склад окремого кримінального правопорушення

232.         За 5 місяців до закінчення повноважень Голови Верховного Суду змінено регламентну процедуру, відповідно до якої - звільнення з посади Голови Верховного Суду приймається 2/3 голосів від складу Пленуму Верховного Суду. Пленум своїм рішенням звільнив останнього із займаної посади. Чи можливо вносити зміни до регламентної процедури і в які строки?
Процедура обрання на посаду Голови Верховного Суду та звільнення його з посади встановлюється Регламентом Пленуму Верховного Суду, що затверджується Пленумом. Зміна регламентної процедури менше ніж за шість місяців до закінчення строку повноважень Голови Верховного Суду не допускається – ч. 7 ст.40 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

233.         Кандидат на посаду судді під час складання повторного кваліфікаційного іспиту в 2016 році набрав менше 75 відсотків правильних відповідей. В 2017 році останній подав заяву на проходження наступного іспиту. Вища кваліфікаційна комісія суддів надала можливість скласти наступний іспит. Чи відповідає прийняте рішення вимогам законодавства?
Ні, оскільки: особа, яка не склала кваліфікаційний іспит, може бути допущена до складення такого іспиту повторно не раніше ніж через рік. Особа, яка не склала кваліфікаційний іспит повторно, може бути допущена до наступного іспиту не раніш як через два роки – ч. 8 ст. 78 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

234.         З метою проведення всеукраїнського референдуму з питань, що стосуються зняття депутатської недоторканності та зменшення кількісного складу парламенту України, ініціативна група зібрала 3,5 млн. підписів громадян України, які мають право голосу, у десяти областях України, не менш як по 100 тис. підписів у кожній. За якої підстави буде відмовлено у проголошенні всеукраїнського референдуму за народною ініціативою?
Підписи зібрані менш ніж у 2/3 областей України, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 72 Конституції України

235.         За яких умов достроково припиняються повноваження Президента України у разі неспроможності виконувати ним свої повноваження за станом здоров'я?
Неспроможність виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я має бути встановлена на засіданні Верховної Ради України і підтверджена рішенням, прийнятим більшістю від її конституційного складу на підставі письмового подання Верховного Суду - за зверненням Верховної Ради України, і медичного висновку – ст. 110 Конституції України

236.         Яке правове регулювання конституційного права або свободи зобов'язаний запровадити законодавець у разі його обмеження?
Він зобов’язаний законодавчо зазначити строк дії цих обмежень – ч. 2 ст. 64 Конституції України

237.         Що з вказаного є одним з проявів принципу верховенства права, закріпленого в ст. 8 Конституції України?
В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується – ст. 8 Конституції України

238.         В якому випадку повноваження члена Національного агентства з питань запобігання корупції припиняються достроково?
Повноваження члена Національного агентства припиняються Кабінетом Міністрів України достроково у випадку:
1) призначення чи обрання на іншу посаду за його згодою;
2) досягнення шістдесяти п’яти років;
3) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я відповідно до висновку медичної комісії, що створюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
4) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним або обмеження його цивільної дієздатності, визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
6) припинення ним громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;
7) подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням, відставки;
8) відмови від прийняття присяги державного службовця;
9) смерті;
10) набрання законної сили рішенням суду, яким встановлено систематичне порушення вимог цього Закону, якщо відповідні порушення не містять ознак злочину – ч. 10 ст. 5 ЗУ «Про запобігання корупції»

239.         На який строк обирається Голова Національного агентства з питань запобігання корупції?
Голова Національного агентства обирається агентством строком на два роки – ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про запобігання корупції»

240.         Що НЕ відноситься до повноважень Голови Національного агентства з питань запобігання корупції?
Голова Національного агентства:
1) організовує роботу Національного агентства, скликає та проводить його засідання, підписує протоколи засідань та рішення Національного агентства, забезпечує їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Національного агентства, організовує підготовку проекту порядку денного засідань Національного агентства, який вносить на його розгляд;
2) координує роботу членів Національного агентства, контролює роботу працівників його апарату;
3) призначає на посади та звільняє з посад у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, службовців апарату Національного агентства, крім керівника апарату та його заступників;
4) приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату Національного агентства;
5) присвоює службовцям Національного агентства ранги державних службовців, вживає заходів заохочення, притягнення службовців апарату Національного агентства до дисциплінарної відповідальності;
6) приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Національне агентство;
7) затверджує штатний розпис та кошторис Національного агентства;
8) представляє Національне агентство у відносинах з судами, іншими органами, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами, громадськістю;
9) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
10) у межах повноважень видає накази та доручення;
11) має право бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її комітетів, постійних, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісій, а також брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях Кабінету Міністрів України, інших державних органів та органів місцевого самоврядування при розгляді питань, пов’язаних з формуванням та реалізацією антикорупційної політики;
12) здійснює передбачені цим Законом повноваження члена Національного агентства;
13) здійснює інші повноваження відповідно до цього та інших законів – ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про запобігання корупції»

241.         Який орган (посадова особа) здійснює контроль за витрачанням коштів Національного агентства з питань запобігання корупції?
Контроль за витрачанням Національним агентством коштів здійснюється Рахунковою палатою шляхом проведення аудиту один раз на два роки – ч. 1 ст. 14 ЗУ «Про запобігання корупції»

242.         З якою періодичністю відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" здійснюється контроль за витрачанням Національним агентством з питань запобігання корупції коштів?
Контроль за витрачанням Національним агентством коштів здійснюється Рахунковою палатою шляхом проведення аудиту один раз на два роки – ч. 1 ст. 14 ЗУ «Про запобігання корупції»

243.         Яким чином подаються декларації особами, уповноваженими на виконання функції держави або місцевого самоврядування?
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством – ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції»

244.          На яких осіб НЕ поширюються вимоги закону щодо політично нейтральної поведінки?
Положення частини першої цієї статті не поширюється на виборних осіб та осіб, які обіймають політичні посади – ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про запобігання корупції»

245.         На посаду керівника державного комерційного підприємства призначено особу, яка свого часу одноособово заснувала господарське товариство приватного права та сформувала його статутний капітал за рахунок власних вкладів. Який спосіб запобігання конфлікту інтересів новопризначеним керівником державного комерційного підприємства передбачений законом у такій ситуації?
Особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані протягом 30 днів після призначення (обрання) на посаду передати в управління іншій особі належні їм підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом – ч. 1 ст. 36 ЗУ «Про запобігання корупції»

246.          Хто може висловити недовіру голові районної державної адміністрації?
Районна рада – ч. 7 ст. 34 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»

247.          Що є підставою імпічменту Президента України?
Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину – ст. 111 Конституції України

248.          Ким проголошується всеукраїнський референдум за народною ініціативою?
Президент України проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою – п. 6 ч. 1 ст. 106 Конституції України

249.         Які правові наслідки для законопроекту про внесення змін до Конституції України матиме його розгляд та неприйняття?
Законопроект про внесення змін до Конституції України, який розглядався Верховною Радою України, і закон не був прийнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту – ч. 1 ст. 158 Конституції України

250.         Які комісії створює Верховна Рада України для проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес?
Верховна Рада України для проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес, утворює тимчасові слідчі комісії, якщо за це проголосувала не менш як одна третина від конституційного складу Верховної Ради України – ч. 3 ст. 89 Конституції України

251.         До Вищої ради правосуддя надійшло подання від Дисциплінарної палати про необхідність звільнення судді П., оскільки було встановлено наявність обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності через вчинення певних діянь. Яке з діянь, наведених нижче є підставою для звільнення судді?
Підставами для звільнення судді є:
1) неспроможність виконувати повноваження за станом здоров’я;
2) порушення суддею вимог щодо несумісності;
3) вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді;
4) подання заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням;
5) незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду;
6) порушення обов’язку підтвердити законність джерела походження майна – ч. 5 ст. 126 Конституції України
Порядок звільнення суддів визначено Главою 6 ЗУ «Про Вищу раду правосуддя»

252.         У Конституційному Суді України склалася ситуація, за якої одночасно одного суддю було притягнуто до цивільно-правової відповідальності, другий суддя не приступав до виконання своїх обов'язків вже півтора місяці з дня призначення, третій суддя досяг сімдесяти років, а відносно четвертого було прийнято рішення про дострокове звільнення Верховним Судом за поданням Президента України. Повноваження якого судді Конституційного Суду України мають бути припинені?
Повноваження судді Конституційного Суду України припиняються у разі: 2) досягнення ним сімдесяти років – п. 2 ч. 1 ст. 1491 Конституції України

253.         До Конституційного Суду України надійшло чотири конституційних подання з такими вимогами: 1) перевірити статтю 1 Конституції України з точку зору вищих принципів права, 2) розтлумачити рішення голови Луцької місцевої державної адміністрації, 3) ініціювати питання щодо імпічменту Президента України, 4) перевірити на відповідність Конституції України Закону України "Про судоустрій та статус суддів". Яке питання належить до юрисдикції Конституційного Суду України?
Питання № 4, оскільки Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції – ч. 1 ст. 147 Конституції України

254.         У грудні 2016 року Верховна Рада України прийняла резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України більшістю від свого конституційного складу. Хто та за чиїм поданням здійснюватиме призначення Міністра оборони України та Міністра закордонних справ України?
Міністр оборони України, Міністр закордонних справ України призначаються Верховною Радою України за поданням Президента України – ч. 4 ст. 114 Конституції України

255.          Від чийого імені виступає Президент України?
Президент України є главою держави і виступає від її імені – ч. 1 ст. 102 Конституції України

256.         Що з переліченого є наслідком відмови народного депутата України від складання присяги відповідно до Конституції України?
Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандата – ч. 5 ст. 79 Конституції України

257.         Хто з перелічених суб’єктів схвалює Програму діяльності Кабінету Міністрів України відповідно до Конституції України?
До повноважень Верховної Ради України належить: розгляд і прийняття рішення щодо схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України – п. 11 ч. 1 ст. 85 Конституції України

258.         Хто з перелічених суб’єктів не входить до складу Ради національної безпеки і оборони України за посадою?
До складу Ради національної безпеки і оборони України за посадою входять Прем'єр-міністр України, Міністр оборони України, Голова Служби безпеки України, Міністр внутрішніх справ України, Міністр закордонних справ України – ч. 5 ст. 107 Конституції України

259.         Які з перелічених питань, відповідно до Конституції України, встановлюються виключно законами України?
Виключно законами України встановлюються:
1) Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу; порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їх види і типи;
2) порядок направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав; порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України;
3) одиниці ваги, міри і часу; порядок встановлення державних стандартів;
4) порядок використання і захисту державних символів;
5) державні нагороди;
6) військові звання, дипломатичні ранги та інші спеціальні звання;
7) державні свята;
8) порядок утворення і функціонування вільних та інших спеціальних зон, що мають економічний чи міграційний режим, відмінний від загального – ч. 2 ст. 92 Конституції України

260.         Хто приймає рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України?
Рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України приймається Президентом України після консультацій з Головою Верховної Ради України, його заступниками та головами депутатських фракцій у Верховній Раді України – ч. 3 ст. 90 Конституції України

261.         Що з переліченого є підставою для звільнення судді Конституційного Суду України з посади?
Підставами для звільнення судді Конституційного Суду України з посади є:
1) неспроможність виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
2) порушення ним вимог щодо несумісності;
3) вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Суду або виявило його невідповідність займаній посаді;
4) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням – ч. 2 ст. 1491 Конституції України

262.         Хто з перелічених суб’єктив НЕ має права звертатися з конституційним поданням для офіційного тлумачення Конституції України?
Від зворотнього:
за пунктом 4 (ст. 13 ЗУ «Про КСУ» - офіційне тлумачення Конституції) - Президент України, не менш як сорок п'ять народних депутатів України (підпис депутата не відкликається), Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Верховний Суд України, Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування – ст. 41 ЗУ «Про КСУ»

263.         Що з переліченого є підставою припинення повноважень судді Конституційного Суду України?
Повноваження судді Конституційного Суду України припиняються у разі:
1) закінчення строку його повноважень;
2) досягнення ним сімдесяти років;
3) припинення громадянства України або набуття ним громадянства іншої держави;
4) набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього за вчинення  ним злочину;
6) смерті судді Конституційного Суду України – ч. 1 ст. 1491 Конституції України

264.         Який державний орган від імені Верховної Ради України здійснює контроль за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням?
Рахункова палата від імені Верховної Ради України здійснює контроль за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням – ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про Рахункову палату»

265.          Які питання вирішує Конституційний Суд України відповідно до Конституції України?
Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції – ч. 1 ст. 147 Конституції України

266.         Хто має право відкликати з посад Голову Верховної Ради України, Першого заступника і заступника Голови Верховної Ради України?
Верховна Рада України обирає із свого складу Голову Верховної Ради України, Першого заступника і заступника Голови Верховної Ради України та відкликає їх з цих посад – ч. 1 ст. 88 Конституції України

267.          Хто з зазначених суб’єктів приводить новообраного Президента України до присяги?
Приведення Президента України до присяги здійснює Голова Конституційного Суду України – ч. 2 ст. 104 Конституції України

268.         Представники сусідніх територіальних громад Вінницької області зібралися на загальні збори з пропозиціями об’єднатися для виконання спільних проектів. Що може бути об'єднано за законом на договірних засадах територіальними громадами для виконання поставлених цілей?
Територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об'єднувати на договірних засадах об'єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ, створювати для цього відповідні органи і служби – ч. 2 ст. 142 Конституції України

269.         Чотири органи місцевого самоврядування звітували про те, що входить до їх матеріальної і фінансової основи. Який із нижче наведених звітів включає повний перелік основи діяльності місцевого самоврядування, що передбачений законодавством України?
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад – ч. 3 ст. 16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

270.         До Верховної Ради України надійшло чотири законопроекти від Прем'єр-міністра України, Генерального прокурора України, судді Конституційного Суду України, Президента України. Чий законопроект має бути зареєстрований у Верховній Раді України?
Законопроект Президента, оскільки Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України – ч. 1 ст. 93 Конституції України

271.         У часи політичної кризи Президенту України надійшло чотири пропозиції щодо кандидатури Прем'єр-міністра України від голови Верховної Ради України, коаліції депутатських фракцій, опозиції депутатських фракцій та більшості від складу Кабінету Міністрів України. Чия пропозиція є правомірною та відповідає законним вимогам?
Президент України вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до статті 83 Конституції України, подання про призначення Верховною Радою України Прем’єр-міністра України в строк не пізніше ніж на п’ятнадцятий день після одержання такої пропозиції – п. 9 ч. 1 ст. 106 Конституції України

272.         Під час складної політичної кризи Президент України вчинив державну зраду й продовжував перебувати на своєму посту. Хто та які дії має вчинити аби Президента України було притягнуто до відповідальності?
Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.
Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України – ч.ч. 1, 2 ст. 111 Конституції України

273.         Під час дії воєнного стану закінчився строк повноважень Верховної Ради України. Які правові наслідки такої ситуації?
У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану – ч. 4 ст. 83 Конституції України

274.         У яких випадках Конституція України НЕ може бути змінена?
Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану – ст. 157 Конституції України

275.         До Верховної Ради України надійшло чотири законопроекти, в яких по-різному визначалися функції, які покладалися відповідно до Конституції України на Збройні Сили України. У першому законопроекті до таких функцій було віднесено забезпечення національної безпеки і захист державного кордону України, у другому - оборону суверенітету України, захист недоторканності державного кордону та його цілісності, у третьому - оборону України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, у четвертому - оборону територіальної цілісності та недоторканості України. Який із запропонованих законопроектів передбачає функції Збройних Сил України, які ідентичні тим, що зараз закріплені в Конституції України?
Третій: Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України – ч. 2 ст. 17 Конституції України

276.         Правоохоронні органи зібрали та використали конфіденційну інформацію про особисте життя громадянина В., який звернувся до суду за захистом свого приватного життя. Суд відмовив у задоволенні позовної заяви, посилаючись на необхідність такого втручання в приватну сферу певними інтересами. З метою захисту яких інтересів суд міг відмовити у задоволенні позовної заяви?
Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини – ч. 2 ст. 32 Конституції України

277.         У якому випадку Президент України НЕ має права достроково припинити повноваження Верховної Ради України?
Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:
1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції;
2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України;
3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися – ч. 2 ст. 90 Конституції України

278.         Що впливає на обсяг правосуб'єктності іноземців, що перебувають в Україні на законних підставах?
Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України – ч. 1 ст. 26 Конституції України

279.         Коли може бути поданий законопроект про внесення змін до Конституції України, який розглядався Верховною Радою України і не був прийнятий?
Законопроект про внесення змін до Конституції України, який розглядався Верховною Радою України, і закон не був прийнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту – ч. 1 ст. 158 Конституції України

280.         Що з переліченого, відповідно до Конституції України, є підставою припинення повноважень судді?
Повноваження судді припиняються у разі:
1) досягнення суддею шістдесяти п’яти років;
2) припинення громадянства України або набуття суддею громадянства іншої держави;
3) набрання законної сили рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
4) смерті судді;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді за вчинення ним злочину – ч. 7 ст. 126 Конституції України

281.         Яку найважливішу функцію держави виконують військові формування та правоохоронні органи відповідно до Конституції України?
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом – ч. 3 ст. 17 Конституції України

282.         Який суб'єкт має право вносити до Верховної Ради України проект закону про створення, реорганізацію і ліквідацію судів?
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя – ч. 2 ст. 125 Конституції України

283.         З якого моменту суддя Конституційного Суду України набуває повноважень?
Суддя Конституційного Суду України набуває повноважень з дня складення ним присяги на спеціальному пленарному засіданні Суду – ч. 6 ст. 148 Конституції України

284.         Скільки разів Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень може змінювати одні й ті самі положення Конституції України?
Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України – ч. 2 ст. 158 Конституції України

285.         Що з переліченого, відповідно до Конституції України, є підставою для звільнення судді?
Підставами для звільнення судді є:
1) неспроможність виконувати повноваження за станом здоров’я;
2) порушення суддею вимог щодо несумісності;
3) вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді;
4) подання заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням;
5) незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду;
6) порушення обов’язку підтвердити законність джерела походження майна – ч. 6 ст. 126 Конституції України

286.          Що з переліченого є головним обов'язком держави відповідно до Конституції України?
Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави – ч. 2 ст. 3 Конституції України

287.         Суб'єктом оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, на виборах Президента України є…
Суб’єктом звернення із скаргою до виборчої комісії у випадках, передбачених цим Законом, може бути кандидат на пост Президента України, партія - суб’єкт виборчого процесу, в особі її керівника чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, офіційний спостерігач - суб’єкт виборчого процесу, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження. Від імені кандидата на пост Президента України суб’єктом звернення із скаргою може бути також його уповноважений представник у Центральній виборчій комісії, довірена особа у відповідному виборчому окрузі – ч. 1 ст. 91 ЗУ «Про вибори Президента України»

288.          Визначте властивість основоположних прав і свобод людини за Конституцією України…
Основоположні права і свободи людини:
-                           мають верховенство, тобто вони є правовою базою для прийняття всіх інших прав і свобод;
-                           є нормами прямої дії і мають гарантований захист;
-                           базуються на конституційних принципах рівності для кожного і не можуть бути обмежені чи скасовані;
-                           основні права людини належать їй з моменту народження;
-                           їх якісний рівень залежить від рівня соціально-економічного, політичного, культурного та іншого розвитку суспільства і держави – визначення з підручника по конституційному праву.

289.         Ким подається до Верховної Ради України законопроект про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України?
Законопроект про внесення змін до розділу I "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України" подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України – ст. 156 Конституції України

290.          Визначте один із загальних принципів всеукраїнського референдуму.
Всеукраїнський референдум проводиться на основі таких загальних принципів:
1) загального права голосу;
2) рівності;
3) законності;
4) прямого волевиявлення;
5) вільної участі у всеукраїнському референдумі;
6) таємності голосування;
7) особистої участі у голосуванні;
8) однократності голосування – ст. 5 ЗУ «Про всеукраїнський референдум»

291.          Залежно від способу утворення державні органи України поділяються на…
Виборні та призначу вальні – визначення з підручника по конституційному праву

292.          За яких обставин забороняється утворення і діяльність політичних партій в Україні?
Утворення і діяльність політичних партій забороняється, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на:
 1) ліквідацію незалежності України;
 2) зміну конституційного ладу насильницьким шляхом;
 3) порушення суверенітету і територіальної цілісності України;
 4) підрив безпеки держави;
 5) незаконне захоплення державної влади;
 6) пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової чи релігійної ворожнечі;
 7) посягання на права і свободи людини;
 8) посягання на здоров'я населення;
 9) пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їх символіки – ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про політичні партії в Україні»

293.          Правовими гарантіями незалежності судді Конституційного Суду України є…
Незалежність і недоторканність судді Конституційного Суду України гарантуються Конституцією і законами України - ч. 1 ст. 149 Конституції України
Незалежність судді забезпечується:
1) особливим порядком його призначення, притягнення до відповідальності, звільнення та припинення повноважень;
2) недоторканністю та імунітетом судді;
3) незмінюваністю судді;
4) порядком здійснення правосуддя, визначеним процесуальним законом, таємницею ухвалення судового рішення;
5) забороною втручання у здійснення правосуддя;
6) відповідальністю за неповагу до суду чи судді;
7) окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом;
8) належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді;
9) функціонуванням органів суддівського врядування та самоврядування;
10) визначеними законом засобами забезпечення особистої безпеки судді, членів його сім’ї, майна, а також іншими засобами їх правового захисту;
11) правом судді на відставку – ч. 5 ст. 48 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

294.         Кому підконтрольні органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів влади?
Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади – ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

295.         Після консультацій з Верховним Судом Президент України вніс до Верховної Ради України законопроект про реорганізацію суду. Чи дотримана процедура підготовки та подання законопроекту?
Ні, оскільки Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя – ч. 2 ст. 125 Конституції України

296.          Хто та за яких умов здійснює призначення судді на посаду?
Призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя в порядку, встановленому законом.
Призначення на посаду судді здійснюється за конкурсом, крім випадків, визначених законом – ч.ч. 1, 2 ст. 128 Конституції України
На посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою – ч. 1 ст. 69 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»

297.         Який з наступних елементів НЕ є необхідним для застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо прав та обов'язків цивільного характеру?
Елементи права на судовий захист:
- право на розгляд справи;
- справедливість судового розгляду;
- публічність розгляду справи та проголошення рішення;
- розумний строк розгляду справи;
- розгляд справи судом, встановленим законом;
- незалежність і безсторонність суду – визначення з наукової статті про застосування ст. 6 Конвенції

298.         Що включає право на свободу світогляду і віросповідання відповідно до Конституції України?
Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність – ч. 1 ст. 35 Конституції України

299.         Яке з повноважень належить до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін?
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать
б) делеговані повноваження:
1) здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності;
2) здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням цін і тарифів;
3) сприяння здійсненню інвестиційної діяльності на відповідній території – п. «б» ст. 28 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

300.         Який суб'єкт уповноважений на скликання сесії сільської, селищної, міської ради у випадку немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови скликати сесію?

У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради – ч. 6 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Відповіді на запитання №№ 1 - 50 з переліку запитань для кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді Касаційного кримінального суду

Відповіді на запитання №№ 351 - 400 з переліку запитань для кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді Касаційного кримінального суду