Відповіді на запитання №№ 301 - 350 з переліку запитань для кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді Касаційного адміністративного суду

Відповіді надані та розміщуються з дозволу Жук АндріяКравець Олександра та   ще одного кандидата до Верховного Суду, який побажав залишитись невідомим.


    Червоним виділено те, що автори вважали некоректним.







301 - 350





300
На яких осіб НЕ поширюються вимоги закону щодо політично нейтральної поведінки?

1. Особи, зазначені у пункті 1 (особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та за-ступник, Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр України, віце-прем’єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор України, Голова Національного ба-нку України, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ра-ди України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Го-лова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови;
в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;
г) військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів вій-ськових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби;
ґ) судді Конституційного Суду України, інші професійні судді, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, службові особи секретаріату цієї Комісії, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени Вищої ради юстиції, народні засідателі і присяжні (під час виконання ними цих функцій);
д) особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служ-би, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро Ук-раїни;
е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Держа-вного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, диплома-тичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалі-зацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи;
є) члени Національного агентства з питань запобігання корупції;
ж) члени Центральної виборчої комісії;
з) поліцейські;
и) посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим;
і) члени державних колегіальних органів),
підпункті "а" пункту 2 (2) особи, які для ці-лей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій дер-жави або місцевого самоврядування: а) посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті) частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані при виконанні своїх службових повноважень дотримувати-ся політичної нейтральності, уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних полі-тичних переконань або поглядів, не використовувати службові повноваження в інте-ресах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків.
…зобов’язані при виконанні своїх службових повноважень дотримуватися політичної нейтральності, уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних політичних переконань або поглядів, не використовувати службові повноваження в інтересах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків.
Положення частини першої цієї статті не поширюється на виборних осіб та осіб, які обіймають політичні посади.
Політична посада – це посада, яка заміщується представниками партії, яка перемогла на виборах, або особою, що перемогла на виборах, чи призначається вибраними особами або представницькими органами. Політичні посади обіймаються політичними діячами, які забезпечують визначення та вироблення державної політики. 
Особливості статусу політичної посади виявляються:
        в особливому порядку призначення і звільнення з посади;
        в особливій відповідальності за наслідки діяльності, яка має ознаки публічної (тобто перед населенням, главою держави, парламентом).
До політичних посад відносяться: посади прем’єр-міністра України, інших членів Кабінету Міністрів України. В Україні вперше офіційний статус політичних посад був запроваджений Указом Президента України “Про чергові заходи щодо подальшого здійснення адміністративної реформи в Україні від 29 травня 2001 р.
Запобігання, 40
301
На які виборні посади в органах місцевого самоврядування особи затверджуються відповідною радою?
Стаття 10. Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування
 Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:
на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою;
Службу в органах місцевого самоврядування, 10
302
На які виборні посади в органах місцевого самоврядування особи обираються відповідною радою?

Стаття 10. Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування
Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:
на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою;
Службу в органах місцевого самоврядування, 10
303
На які види виплат нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?
Стаття 7. База нарахування єдиного внеску
1. Єдиний внесок нараховується:
1) для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;

3) для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

4) для платників, зазначених у абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, 7
304
На які види залежно від компетенції органу щодо їх встановлення розподіляються податки і збори?
8.1. В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
8.2. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
8.3. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
ПК, 8
305
На які види пенсійного забезпечення може претендувати особа нагороджена чотирма орденами України?


306
На які публічно-правові справи НЕ поширюється юрисдикція адміністративних судів?

3. Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
КАС, 17
307
На які різновиди поділено платежі податкового характеру залежно від форми оподаткування?

Податковим кодексом запроваджено тільки два поділи:
14.1.156. податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.


ПКУ, п.п. 14.1.156 ст. 14, п. 8.1. ст. 8

БРАК
Можливі два варіанта, жоден з яких не залежить від форми оподаткування.
Ще можна виділити – прямі і непрямі податки, але і вони не залежать від форми оподаткування.
308
На якій підставі засновано розмежування у Податковому кодексі України податків і зборів на загальнодержавні і місцеві?
ДІЯ В ПРОСТОРІ
8.1. В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
8.2. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
8.3. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
ПК, 8
309
На якій стадії судового провадження позивач може збільшити або зменшити розмір позовних вимог
Позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову.
КАС, 51
310
На якій стадії судового провадження позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову?
Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
КАС, 51
311
На яку виплату мають право особи, якщо сукупність доплат, надбавок, підвищень, додаткової пенсії, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму,
визначеного законом для непрацездатних громадян?
СОЦІАЛЬНУ ДОПОМОГУ
2. У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Загальнообовяз. держ. пенс. страхування, 6
312
На яку групу осіб поширюються антикорупційні обмеження щодо суміщення та сумісництва з іншими видами діяльності?

1. Особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону,
а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр України, віце-прем’єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови;
в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;
г) військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби;
ґ) судді Конституційного Суду України, інші професійні судді, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, службові особи секретаріату цієї Комісії, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени Вищої ради юстиції, народні засідателі і присяжні (під час виконання ними цих функцій);
д) особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України;
е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи;
є) члени Національного агентства з питань запобігання корупції;
ж) члени Центральної виборчої комісії;
з) поліцейські;
и) посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим;
і) члени державних колегіальних органів;
забороняється:
1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;
2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
2. Обмеження, передбачені частиною першою цієї статті, не поширюються на депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), членів Вищої ради юстиції (крім тих, які працюють у Вищій раді юстиції на постійній основі), народних засідателів і присяжних.
Запобігання, 25
313
На яку із зазначених осіб поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції"?
1. Суб’єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є:
1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр України, віце-прем’єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор, Голова Національного банку України, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови;
в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;
г) військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби;
ґ) судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої ради правосуддя, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов’язків у суді);
д) особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України;
е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи;
є) члени Національного агентства з питань запобігання корупції;
ж) члени Центральної виборчої комісії;
з) поліцейські;
и) посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим;
і) члени державних колегіальних органів;

2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
а) посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті;
б) особи, які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, приватні виконавці, оцінювачі, а також експерти, арбітражні керуючі, незалежні посередники, члени трудового арбітражу, третейські судді під час виконання ними цих функцій, інші особи, визначені законом);
в) представники громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, які входять до складу конкурсних комісій, утворених відповідно до Закону України "Про державну службу";

3) особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом.
Запобігання, 3
314
На яку особу покладено обов'язок щодо доказування правомірності рішення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень?
2. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

КАС, 71
315
На яку посаду призначення здійснюється Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України?
Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
Місцеві державні адміністрації, 8
316
Назвіть вид пенсії, на який має право особа, яка отримала інвалідність перебуваючи на строковій військовій службі?
ПЕНСІЯ по ІНВАЛІДНОСТІ
Стаття 18. Умови призначення пенсій по інвалідності
Пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, 18
317
Народним депутатом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років. Що з вказаного, згідно з Законом України "Про вибори народних депутатів України", НЕ означає проживання в Україні?
2. Проживання в Україні за цим Законом означає:
1) проживання на території в межах державного кордону України;
2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України;
3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;
4) перебування на полярній станції України;
5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.
Вибори народних депутатів, 9
318
Національне агентство з питань запобігання корупції ініціювало проведення власної антикорупційної експертизи проекту Закону України "Про державні закупівлі", внесений на розгляд Верховної Ради України, про що проінформувало Комітет з питань економічної політики Верховної Ради України. Які дії у такому випадку зобов'язаний вчинити Комітет з питань економічної політики?
5. Національне агентство може проводити за власною ініціативою у встановленому ним порядку антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів, що вносяться на розгляд Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України.
Для проведення Національним агентством антикорупційної експертизи Кабінет Міністрів України надсилає йому проекти усіх відповідних нормативно-правових актів.
Національне агентство інформує відповідний комітет Верховної Ради України або Кабінет Міністрів України про проведення антикорупційної експертизи відповідного проекту нормативно-правового акта, що є підставою для зупинення процедури його розгляду або прийняття, але на строк не більше десяти днів.
Запобігання, 55
319
Національним агентством з питань запобігання корупції отримано інформацію Вищої ради правосуддя про постійне користування суддею рухомим та нерухомим майном фізичних та юридичних осіб, з якими суддя пов'язаний дружніми стосунками. Яке невідкладне рішення має прийняти Національне агентство з питань запобігання корупції на підставі такої інформації?
Стаття 51. Моніторинг способу життя суб’єктів декларування
1. Національне агентство здійснює вибірковий моніторинг способу життя суб’єктів декларування з метою встановлення відповідності їх рівня життя наявним у них та членів їх сім’ї майну і одержаним ними доходам згідно з декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що подається відповідно до цього Закону.
2. Моніторинг способу життя суб’єктів декларування здійснюється Національним агентством на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, а також із засобів масової інформації та інших відкритих джерел інформації, яка містить відомості про невідповідність рівня життя суб’єктів декларування задекларованим ними майну і доходам.
Запобігання корупції, 51
320
Національні суди 1991 року та 2001 року відмовилися розглядати скарги Заявника на дії міської ради у 1975 році щодо незаконного відібрання частини земельної ділянки на якій був розташований його будинок. Суд встановив, що фактично заявник оскаржує рішення міської ради 1975 року, і, таким чином, його скарга не підвідомча судам, оскільки він не вичерпав позасудові засоби захисту, які були доступні у 1975 році. До якого висновку дійшов Європейський суд з прав людини в даній справі?
38. Суд зазначає, що визначати, зокрема, у світлі національного законодавства, чи мали суди юрисдикцію вирішувати скаргу заявника, не є його завданням. Однак він зазначає, що ні судові рішення, винесені у справі, ні зауваження Уряду не містять посилання на національні закони, чинні на той момент, які б передбачали виключення таких скарг з-під юрисдикції судів. Більше того, Суд зазначає, що відповідно до тлумачення, наданого Конституційним та Верховним Судами, відповідне національне законодавство та процесуальні норми мають бути такими, що не обмежують прав громадян у прямому доступі до судів, якщо його/її скарга стосується стверджуваних порушень або бездіяльності загальнодержавних або місцевих органів влади (див. пп. 17-20). У будь-якому випадку Суд вирішує, що йому не було надано прийнятного виправдання відмові прийняти скаргу заявника на національному рівні.

 39. На думку Суду, така ситуація прирівнюється до відмови у правосудді, що позбавляє самої суті права заявника на доступ до суду, гарантованого п. 1 статті 6 Конвенції.
 Відповідно у цій справі було порушення цього положення.
Справа "Пономаренко проти України"
14.06.2007
321
Національні суди відхиливши позовну заяву Заявника (громадської організації) щодо ненадання Конституційним судом інформації про подану членом парламенту до суду заяву , зазначили, що запитувана інформація, містить особисті дані, які не підлягають оприлюдненню.
До якої правової позиції дійшов Європейський суд з прав людини по відношенню до даної справи?
198. Беручи до уваги міркування, що містяться в пунктах 194-196, Суд не вважає, що на права на особисте життя публічних захисників було б здійснено негативний вплив, якщо б запит заявника-НУО на надання інформації було задоволено. Хоча запит про надання інформації за загальним визнанням стосується персональних даних, це не пов'язано з інформацією за межами суспільної плоскості. Як уже згадувалося вище, вона складалася лише з інформацією статистичного характеру про кількість призначень осіб, про яких йде мова, для представлення відповідачів в громадському кримінальному процесі в рамках фінансованої державою національної системи безоплатної правової допомоги.

199. Відповідне законодавство Угорщини, згідно з інтерпретацією компетентних національних судів, виключає будь-яку значущу оцінку права на свободу вираження думок заявника відповідно до Статті 10 Конвенції в ситуації, коли будь-які обмеження щодо публікації, пропонованої заявником-НУО - яка мала на меті зробити внесок в дискусії з питання, що становлять спільний інтерес - потребували б максимального ретельного вивчення.

200. Зважаючи на вищенаведене, Суд вважає, що аргументи, висунуті Урядом, хоча і мають відношення, не були достатніми для демонстрації того, що обмеження права, яке оскаржується, було "необхідним у демократичному суспільстві". Зокрема, Суд вважає, що, незважаючи на межі розсуду Держави-відповідача, не було розумного співвідношення між мірою, що оскаржується, і законною метою.

Відповідно, мало місце порушення Статті 10 Конвенції.
СПРАВА «УГОРСЬКИЙ ГЕЛЬСІНСЬКИЙ КОМІТЕТ проти УГОРЩИНИ»
08.11.2016

322
Національні суди, відмовляючи Заявникам в адміністративному позові до органів державної влади про відшкодування шкоди щодо позбавлення їх права власності на майно у зв'язку з терористичними актами, що не дало змоги їм повернутися у власне житло через небезпеку, зазначили, що Заявники покинули своє село у зв'язку з терористичними актами самостійно, а не на прохання чи за вказівкою адміністрації.
Яке право є порушеним в даній справ у відповідності до сталої практики Європейського суду з прав людини ?
Право власності, ст. 1 Першого протоколу
«Доган та інші проти Туреччини» від 29.06.2004 р

НЕ ВПЕВНЕННИЙ
323
Національні суди, відмовляючи Заявнику в адміністративному позові до органів безпеки Держави про визнання незаконним його обмеження займатися трудовою діяльністю, зазначили що на заявника поширюється поняття "колишнього співробітника Комітету державної безпеки ", передбачене Законом.
До якого висновку дійшов Європейський суд з прав людини щодо дій державних органів в даній справі?
Втручання у право на особисте життя
Заявники стверджували, що позбавлення їх можливості отримати роботу у приватних компаніях у відповідних сферах протягом десяти найближчих років, тобто від 1999 року до 2009 року, на тій підставі, що вони були раніше кадровими працівниками КДБ, було порушенням ст. 8 Конвенції, взятої у поєднанні зі ст. 14 Конвенції. Заявники також вважали, що таке порушення було вчинено всупереч вимогам ст. 10 Конвенції, взятої у поєднанні зі ст. 14 Конвенції.
Суд зазначив, що до заявників поставилися по-іншому, аніж до інших людей, до яких не були застосовані обмеження на професійну діяльність чи на можливості працевлаштування через вияв ними недостатньої лояльності до держави.
Суд зауважив, що заборона заявникам працювати у різних сферах приватного сектора економіки аж до 2009 року серйозно вплинула на їхні можливості розвивати відносини з іншими членами суспільства і обмежила можливості заявників заробляти собі на життя та й загалом вести приватне життя.
Заявники щодня змушені були відчувати психічний дискомфорт через те, що багатьом людям стало відомо про їх звільнення на підставі застосування до них Закону про оцінку КДБ. Суд взяв до уваги міркування про те, що ще до прийняття цього Закону заявники працювали зі статусом "колишніх співробітників КДБ" і вже сам цей факт міг бути перешкодою для налагодження заявниками контактів з іншими членами суспільства. Така ситуація, безумовно, негативно позначалася як на їхній репутації, так і на можливостях втішатися приватним життям. Відтак, вони почали сприйматись громадськістю як такі, що співпрацювали з режимом гнобителів.
З огляду на вищенаведене, Суд дійшов висновку, що ст. 14 Конвенції у поєднанні зі ст. 8 Конвенції підлягала застосуванню до даної справи.

Сідабрас і Дзяутас проти Литви

Додатково:
http://www.uaa.org.ua/forum/PrezLegkikh.pdf
324
Обрахування якого податку відбувається з урахуванням принципу "витягнутої руки" ?

Податок на прибуток підприємств

Стаття 39. Трансфертне ціноутворення
39.1. Принцип "витягнутої руки"

39.1.1. Платник податку, який бере участь у контрольованій операції, повинен визначати обсяг його оподатковуваного прибутку відповідно до принципу "витягнутої руки".
39.1.2. Обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу "витягнутої руки", якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.
39.1.3. Якщо умови в одній чи більше контрольованих операціях не відповідають принципу "витягнутої руки", прибуток, який був би нарахований платнику податків в умовах контрольованої операції, що відповідає зазначеному принципу, включається до оподатковуваного прибутку платника податку.
ПКУ, 39
325
Одержання якого подарунку порушує обмеження, встановлене для осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, незалежно від вартості подарунку?
1. Особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:
1) у зв’язку із здійсненням такими особами діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
2) якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуванні такої особи.
Запобігання, 23
326
Одержувачам якого виду пенсій НЕ призначається державна соціальна допомога на догляд?

Державна соціальна допомога на догляд не призначається:
особам, які одержують соціальні пенсії або надбавки до пенсії на догляд відповідно до законодавства, що діяло раніше;
інвалідам, яким призначено відшкодування витрат на догляд відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
державну соціальну допомогу особам, які не мають
права на пенсію, та інвалідам, 7
327
Одна з політичних партій подала державному реєстратору необхідний перелік документів для утворення громадської спілки.
Яке рішення повинен прийняти уповноважений орган з питань реєстрації у такому випадку?
Відмова в реєстрації?

2. Засновниками громадської спілки не можуть бути політичні партії, а також юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення.
Громадські обєднання, 7
328
Організатори зборів всеукраїнського референдуму у належні строки повідомили Центральну виборчу комісію про намір провести збори. Утім, у день проведення зборів ЦВК отримала ухвалу суду про заборону направляти на збори представника для посвідчення факту проведення зборів. Незважаючи на це збори були проведені, питання проголосовані, а уповноважений представник ініціативної групи подав до ЦВК необхідні документи для реєстрації ініціативної групи.
Яке рішення має ухвалити ЦВК та чому?
Центральна виборча комісія відмовила в реєстрації ініціативної групи, створеної на зборах громадян 5 вересня за ініціативою ВО "Батьківщина" щодо всеукраїнського референдуму про вступ до НАТО.
Таке рішення було прийнято на засіданні ЦВК у зв'язку з тим, що Окружний адміністративний суд Києва 4 вересня заборонив ЦВК направляти свого представника на дані збори громадян. З позовом з цього питання до суду звернулася партія "Союз".

ЦВК проінформувала "Батьківщину" про те, що комісія не направлятиме свого представника на збори. Таким чином, на думку ЦВК, при проведенні зборів і створенні ініціативної групи 5 вересня був порушений порядок, передбачений ст.30 закону "Про всеукраїнський референдум".
БРАК: реальний казус і реальне рішення. Законність його під сумнівом.

http://ukr.segodnya.ua/politics/pnews/cik-ne-pozvolil-provesti-referendum-o-vstuplenii-ukrainy-v-nato-552438.html
329
Органом Національної поліції винесено постанову, якою на громадянина К. за самоправне зайняття жилого приміщення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу .
Вважаючи постанову незаконною, громадянин К. вирішив оскаржити її у судовому порядку.
Протягом якого строку він має звернутись до адміністративного суду?
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовоюособою), правомочним розглядати скаргу.
КУпАП, 289
330
Основною функцією Національного банку України, відповідно до Конституції України, є…
Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави - Національного банку України.

Конституція, 99

331
Особа, що стала переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "В", відмовилася скласти Присягу державного службовця. Яка передбачена процедура у такій ситуації?
4. У разі відмови особи від складення Присяги державного службовця вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби, і акт про її призначення на посаду скасовується суб’єктом призначення.
У такому разі застосовується відкладене право другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби. Якщо конкурсною комісією такого кандидата не визначено, проводиться повторний конкурс.
Державну службу, 36
332
Особа, яка не є громадянином України, перебуває за межами країни своєї громадянської належності. Які обставини вказують на те, що така особа може бути визнана біженцем в Україні?
1) біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань;
Біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, 1
333
Особі, яка звернулась до районного у місті суду з позовом до міського голови про визнання бездіяльності протиправною, стало відомо про те, що визначений для розгляду цієї справи суддя є близьким родичем відповідача.
До кого слід звертатися позивачу із заявою про відвід цього судді?
ДО суду
1. Усі питання, що виникають при судовому розгляді адміністративної справи колегією суддів, вирішуються більшістю голосів суддів.
КАС, 25
334
Офіційний спостерігач під час виборчого процесу НЕ має права…

10. Офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації не має права:
1) безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу або неправомірно заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;
2) заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень;
3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таємного голосування або іншим чином порушувати таємницю голосування.
Вибори народних детутатів, 78
335
Перебування на яких посадах НЕ обмежує громадянина в праві бути членом політичної партії?
Політичних посадах

336
Перебуваючи на виборчій дільниці у день голосування, кандидат у народні депутати України Н., висунутий політичною партією, став свідком виборчого правопорушення (голосування без документів, що посвідчують особу виборця). Н. склав акт про це, який підписали два виборці. Чи буде належним та допустимим доказом в суді акт складений Н. та чому?
ТАК. БУДЕ
76. 13. Кандидат у депутати, його довірена особа мають права уповноваженої особи партії, передбачені пунктами 1, 4, 5 частини чотирнадцятої статті 75 цього Закону.
14. Уповноважена особа партії:
5) має права офіційного спостерігача від партії, передбачені частиною дев'ятою статті 78 цього Закону;
78.9. Офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації має право:
6) складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду;
Вибори народних депутатів, 76, 78
337
Перед яким суб'єктом Кабінет Міністрів України складає свої повноваження?
Стаття 115. Кабінет Міністрів України складає повноваження перед новообраною Верховною Радою України.
Конституція, 115
338
Під час виборів народних депутатів України на виборчій дільниці виборець став свідком порушення виборчого законодавства (голосування за кількох виборців, голосування без пред'явлення документів, що посвідчують особу виборця тощо). Спочатку виборець апелював до голови ДВК, але відчувши повне ігнорування з боку останнього, звернувся з адміністративним позовом до суду. Чи були у виборця підстави оскаржувати такі виборчі правопорушення до суду?
НЕ МАВ
Стаття 172. Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій
2. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

КАС, 172
339
Під час дії воєнного стану закінчився строк повноважень Верховної Ради України. Які правові наслідки такої ситуації?
У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану.

Конституція, 83
340
Під час здійснення перевірки дотримання антикорупційного законодавства посадовими особами Н-ської обласної державної адміністрації, працівниками Національного агентства з питань запобігання корупції виявлені ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Як уповноважене діяти Національне агентство у такому випадку?
3. У разі виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, уповноважені особи Національного агентства складають протокол про таке правопорушення, який направляється до суду згідно з рішенням Національного агентства. У разі виявлення ознак іншого корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції. Висновок Національного агентства є обов’язковим для розгляду, про результати якого воно повідомляється не пізніше п’яти днів після отримання повідомлення про вчинене правопорушення.

Запобігання, 12
34ё
Під час передвиборної агітації на виборах народних депутатів України кандидатом у народні депутати М. була проведена акція у школах міста П. у рамках якої були роздані подарунки з символікою "За мир", а саме ортопедичні портфелі з вкладеним туди шкільним приладдям. Приблизна вартість пакета становила 150 - 200 грн. М. є лідером благодійного фонду "За мир". Як суддя оцініть дії М. Чи мало місце порушення виборчого законодавства та чому?

Взагалі то суддя оцінить за власним переконанням на підставі чинного законодавства.

14. Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Суддя оцінить дії М. Як непрямий підкуп виборців. Було порушення виборчого законодавства в частині надання товарів вартістю понад 3% МЗП та з зображенням символіки БФ, а не партії.
Про вибори нардепів, 74 ч. 14.

Із фабули не зрозуміло чи була це акція в межах передвиборної агітації із закликом голосувати за М. Чи це була виключно акція БФ. Думаю це докорінно змінить відповідь.
342
Під час підготовки до виборів народних депутатів України голова виборчої комісії зобов'язав одного з членів комісії привезти на основне місце роботи передвиборчі матеріали політичних партій.
Член виборчої комісії заперечив та відмовився виконувати вказівку голови виборчої комісії. Чи є дії члена комісії правомірними?
ТАК. ПРАВОМІРНІ
12. Члену виборчої комісії протягом часу своїх повноважень забороняється агітувати за чи проти партій, кандидатів у депутати та публічно оцінювати діяльність партій - суб'єктів виборчого процесу та кандидатів у депутати.

Вибори народних депутатів, 36
343
Під час президентської виборчої кампанії діючий Президент України зареєстрований як кандидат у Президенти України здійснив робочу поїздку до Л. області, де взяв участь у відкритті нового пункту пропуску через державний кордон України. Увечері на державному телеканалі з'явився сюжет, в якому висвітлювалася робоча поїздка разом із синхронами громадян України, які висловлювали вдячність Президенту України за сприяння у відкритті довгоочікуваного пункту. Чи мало місце порушення умов проведення передвиборної агітації та чому?
ТАК, МАЛО
1. Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
3. До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів, які можуть мати агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписів, кінозйомок, фотоілюстрацій) про дії кандидатів на пост Президента України, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України або законами України.
Вибори Президента, 58
344
Під час проведення передвиборної парламентської кампанії один із кандидатів у народні депутати України влаштував спортивні змагання з карате, на якому були присутні відомі вітчизняні та зарубіжні спортсмени. Пізніше, в друкованих виданнях, що поширювалися в межах виборчого округу кандидата, з'явився матеріал з фото кандидата та іноземця, однієї із зірок світового карате, які нагороджували переможців змагань. Чи підпадають такі дії під обмеження на ведення передвиборної агітації та чому?
ТАК.
Стаття 74. Обмеження щодо ведення передвиборної агітації
1. Участь у передвиборній агітації забороняється:
1) іноземцям та особам без громадянства, у тому числі через журналістську діяльність чи у формі участі у концертах, виставах, спортивних змаганнях, інших публічних заходах, що проводяться на підтримку чи за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати;

Вибори народних депутатів, 74
345
Під час розгляду адміністративного позову, суддею Р-ського районного суду не надано можливості участі перекладача відповідачу, хоча останній наполягав на такому клопотанні. Відмову суд мотивував відсутністю перекладача в межах населеного пункту.
Який принцип адміністративного судочинства порушено у даному випадку?
Стаття 10. Рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом

1. Усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
2. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

КАС, 10
346
Під час розгляду адміністративного позову, суддею Р-ського районного суду долучено покази свідка щодо обставин справи, однак останні додані лише у письмовому вигляді без допиту свідка в залі суду. Який принцип адміністративного судочинства порушено у даному випадку?
ПРИНЦИП НЕ ПОРУШЕНО. Найближче - змагальність
Стаття 11. Змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі
1. Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
4. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
5. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

КАС
347
Під час складної політичної кризи Президент України вчинив державну зраду й продовжував перебувати на своєму посту. Хто та які дії має вчинити аби Президента України було усунуто з посади?

Стаття 111. Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.
Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.
Для проведення розслідування Верховна Рада України створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі.
Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради України.
За наявності підстав Верховна Рада України не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України.
Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту приймається Верховною Радою України не менш як трьома четвертими від її конституційного складу після перевірки справи Конституційним Судом України і отримання його висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент та отримання висновку Верховного Суду про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.
Конституція, 111
348
Підприємець Н. був оштрафований за незаконну торгівлю спиртними напоями у закладі громадського харчування, власником якого він був. При виясненні обставин справи підприємець дізнався, що місяць тому він був позбавлений відповідної ліцензії, про що повідомлений не був.
Яка вимога до адміністративного акту, передбачена ст. 2 КАС, порушується у такому випадку?
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
КАС, 2
349
Підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є:


350
Після відкриття у банку поточних рахунків виборчого фонду партії до останньої надійшла письмова вимога про сплату послуги відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду. Чи правомірні дії банку?
5. Послуги установ банків, пов'язані з відкриттям і закриттям рахунків виборчого фонду та їх функціонуванням, надаються безоплатно. Установа банку за користування коштами, що знаходяться на рахунках виборчого фонду партії, відсотки не нараховує і не сплачує.

Вибори народних детутатів, 48

Питання №№ 251 - 300                                                                   Питання №№ 351 - 400

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Відповіді на запитання №№ 1 - 50 з переліку запитань для кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді Касаційного кримінального суду

Відповіді на запитання №№ 351 - 400 з переліку запитань для кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посаду судді Касаційного кримінального суду